De beste tips voor je vakantie in Italië

De Giro del Nizza 2025, het mooiste wijnfeest van het jaar in Piëmonte

Casa Valle Erro ligt in de wijnstreek de Monferrato in Piëmonte. De Monferrato staat sinds 2014, tezamen met de Langhe en de Roero op de Unesco Wereld Erfgoedlijst. En jaarlijks vindt in de Monferrato een prachtig wijnfeest plaats, namelijk Il Giro del Nizza. Dit jaar op 25 en 27 april.

Wat is de Giro del Nizza?

De Giro del Nizza is een ronde in de Monferrato langs diverse wijnproducenten van de beste Barbera, nl. de Nizza. Echt een prachtige gelegenheid om meerdere wijnboeren te bezoeken op 1 dag. Een dertigtal wijnproducenten openen hun deuren voor iedereen die van wijn en dan met name van Barbera houdt. Op 25 en 27 april is het weer zover. De start is tussen 9.45 en 12.15 bij de Enoteca in Nizza Monferrato en daar kan een ticket worden gekocht. (€ 40 pp) Je krijgt een wijnglas en een kaart mee met alle deelnemers. Ook krijg je drie tegoedbonnen van ieder € 5 die overal kan worden besteed aan het kopen van wijn. Naast het proeven van de beste Barbera’s is er ook bij iedere boerderij wat te eten. Want naast de allerbeste wijnen ter wereld staat Piëmonte uiteraard ook bekend om haar geweldige keuken.

De 1e Giro del Nizza valt dit jaar in de Paasweek op 25 april. 25 april is een nationale feestdag in Italië (bevrijdingsdag), dus iedereen is vrij en heeft tijd om de wijnproducenten te bezoeken. En omdat het op een vrijdag valt hebben de Italianen een lang weekend, een Ponte (brug) zoals we het hier noemen. Het zal dus gezellig druk zijn overal. De 2e Giro del Nizza is op zondag 27 april. Beide Giro’s hebben andere deelnemers. Voor een deelnemerslijst en verdere info, ook in het Engels ga naar: https://girodelnizza.com/

IL Nizza, de beste Barbera

De Monferrato staat bekend om haar zeer goede Barbera’s. En aangezien wij in de Monferrato wonen, zijn we uiteraard ambassadeurs voor dit geweldige druivenras. We houden van Barbera, het is een makkelijk drinkbare wijn met lage tannines en een wat hoge zuurgraad. Grofweg onderscheiden we 3 kwaliteiten. De basis Barbera heeft alleen in vaten van roestvrijstaal gezeten. De Barbera Superiore gaat minstens na het rvs 6 maanden in houten vaten (barriques of botte) en de allerbeste Barbera, de Nizza, moet zeker 18 maanden rijpen waarvan in ieder geval 6 maanden op hout. In de praktijk betekent het meestal dat de Nizza minimaal een jaar op hout heeft gelegen. De Nizza wordt gemaakt in slechts 18 gemeenten rondom het stadje Nizza Monferrato. De Nizza wordt gemaakt van 100% Barbera druiven en moet een minimum alcoholpercentage van 13% hebben. Meestal vind je ze echter niet onder de 14,5-15,5%. De wijngaarden dienen op het zuiden, zuidoosten of zuidwesten te liggen. Wat ons betreft wordt er in de regio rondom de gemeente Agliano Terme en San Marzano Oliveto de beste Nizza gemaakt. Onder andere Roberto Ferraris, Guido Berta en Domenico Serra hebben hun wijnvelden rondom deze dorpen. Zeer de moeite waard voor een bezoek!

En mochten jullie niet in de gelegenheid zijn om deze weken een bezoek te brengen aan Casa Valle Erro, er zijn nog enkele mogelijkheden in mei, volgens ons de mooiste periode van het jaar!

19-4 t/m 26-4: appartement Il Gazebo (2 pers)

3-5 t/m 10-5: B&B Il Cucinotto (2 pers)

10-5 t/m 17-5: B&B La Cambusa (2 pers)

31-5 t/m 7-6: B&B La Cambusa

Mail naar: info@EenWeekjeItalie.nl

Wij verzorgen en organiseren graag een wijnproeverij voor jullie!